Stříbro z bosenského Mostaru

Mostar 2017V pátek 6. 10. 2017 v 6:30 ráno jsme se vydali se 7 judisty na dalekou cestu do bosenského Mostaru, kam jsme byli pozváni na místní mezinárodní turnaj v judu, kterého se letos účastnilo přes 1000 závodníků z 31 zemí včetně exotické Indie. Pokud bych popisoval samotný průběh cesty, tak by to vydalo na několikastránkový cestopis, a kdo by chtěl číst o našich zajížďkách, kdy se kocháte přírodou, ale již nekoukáte na směrové cedule .

V pátek po deštivém a velmi větrném příjezdu jsme se odvážili a ubytovali v jednom místním penzionu Hana a v sobotu ráno jsme se přesunuli do sportovní haly na samotný turnaj.

První se na tatami představily Martina Paarová a Petra Karastojanová ve váze do 36 kg. V pavouku o 20 děvčatech to byla opravdu velká konkurence. Martina bojovala velmi dobře v prvním zápase proti Rusce, ale bohužel se dostala do držení a z něho již neutekla. Nicméně jsme věřili, že jí Ruska vytáhne do oprav, a to se také stalo. V opravách bojovala proti Maďarce a ta jí po jedné drobné chybě hodila na waza-ari. Martina však bojovala až do konce zápasu jako lvice a bylo vidět, že chce vyhrát a že na soupeřku má. Nicméně zápas skončil bez dalšího bodového hodnocení a Martina tak v turnaji skončila.

Petra měla v první kole volný los a ve druhém narazila na soupeřku z Albánie, kterou na držení v časovém limitu porazila a ve čtvrtfinále ji čekala Britka, která Petru nepustila do úchopu a při úbytku sil stihla Petra nasbírat 3 tresty a musela tak do oprav. Tam narazila na Chorvatku, která Petru porazila na ippon a Petra se umístila na pěkném 9. místě.

Největším želízkem v ohni však byla Petra Vážková, která si ve své váze do 63 kg poradila postupně se soupeřkami z Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, opět z Chorvatska a ve finále ji čekala Turkyně. Po chybě Petry zakončila turecká závodnice zápas na ippon a Petra si tak odvezla stříbrnou medaili.

Poslední třebovskou judistkou na bosenském tatami byla Zuzka Gregarová, která ve váze do 57 kg nejprve neúspěšně bojovala proti velmi dobré Srbce a následně v opravách šla proti domácí závodnici, kde chyběl jenom kousek od úspěšného zakončení zápasu. Bohužel pro Zuzku pro ni turnaj skončil a odjela „pouze“ s velmi cennými zkušenostmi, které jistě zúročí v dalších letech.

Následně už nám na tatami konečně nastoupili i kluci. Nejdříve Lukáš Hübl ve váze do 46 kg narazil na velmi technicky vybaveného borce z Černé Hory a bylo vidět, že si s jeho bojem o úchop moc neví rady. Soupeř ho nakonec udolal na držení a Lukáš tak musel čekat na případné opravy. Černohorec však skončil ve čtvrtfinále a turnaj tak pro Lukáše skončil.

Předposledním judistou byl Matěj Řezníček ve váze do 60 kg, který měl proti sobě Moldavana a jako trenér jsem si byl téměř jistý možností Matějova postupu, protože na svého soupeře měl jak technicky, tak i silově a byla vidět Matějova touha po úspěchu. V rozhodujících momentech však chyběl účinný úchop a Matěj tak musel čekat na opravy.

Stejnou trenérskou jistotu jsem měl i u Tomáše Rybky, který ve váze do 60 kg narazil na Holanďana a v jednom momentu ho měl téměř „na lopatě“. Bohužel však pustil soupeřovo kimono a chvat nedotáhl do vítězného konce. Po jedné chybě upadl na waza-ari a následně ho soupeř udržel na ippon a Tomáš také musel čekat na opravy.

Bohužel se ani Matějův, ani Tomášův soupeř neprobojoval do semifinále a turnaj tak pro oba naše judisty skončil.

Z Bosny si tak JUDO Česká Třebová odvezla 1 stříbrnou medaili a velmi cenné zkušenosti.

Ale aby to nebylo na konci tak pesimistické, tak to koupání v podzimním moři se dětem i trenérům moc líbilo. Co na tom, že to pisatel odnesl smrtelnou mužskou nemocí . Ale to už je jiný příběh.

Fotky : http://vlazem.rajce.idnes.cz/MT_Mostar%2C_6.-8.10.2017/

JUDU zdar!

VÝSLEDKY STRUČNĚ:

2. místo – Petra Vážková

Příspěvek byl publikován v rubrice 2017, HISTORIE - turnaje a akce seřazené dle let. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.