HISTORIE

02Oddíl Judo byl založen při TJ Lokomotiva Česká Třebová (později Sokol Česká Třebová) v říjnu roku 1967. Zakládajícím trenérem byl Bohuslav Štusák, nositel 3. kyu, který trénoval dříve v Trutnově. Své svěřence poprvé vedl 17.října 1967 v tělocvičně na skále v bývalém výčepu.

Na začátku oddíl čítal pouhých 9 členů. Tři muži a šest dorostenců. 15. ledna probíhaly v České Třebové první zkoušky adeptů juda. Na tuto akci si členové oddílu vyrobili, vlastní silou, tatami, které bylo o rozměru 5 x 6 m. Nebylo to tatami, které vídáme dnes, ale žíněnkové čtverce potažené plachtou, o kterou se stalo mnoho odřenin a spálenin nohou, rukou atd…

03Málokdo by si to dokázal představit, že z těch 9 lidí v roce 1967 se jich v roce 1970 vyklubalo 13 a v roce 1971 už dvakrát tolik. Oddíl pořádal i různá soustředění, jak zimní tak letní. To už dnes nejde raalizovat z důvodu finančních prostředků. I přes malou tělocvičnu v bývalém výčepu, z oddílu vzrostli vynikající judisté, jako třeba Miroslav Vébr, který se nemálokrát podepsal na výborných bojí v mistrovských soutěžích ČSR a trenérské činnosti v oddíle. Další člen byl Zdeněk Krška, který dosáhl také nemalých úspěchů. Teď je v oddíle jako trenér.

Vynikající judista byl také zakládající trenér Bohuslav Štusák, Josef Krška, Jiří Kyncl. Mezi ženami byla například Helena Sršňová. Z mladší generace to byl Robert Vaňous (kvůli nemoci nemohl strtovat na LOH v Atlantě), který se poté usadil v Praze na VŠ, Martin Horský, Michal Vébr, Michala Vébrová, Břetislav Zeman, Martin Štusák, Josef Vála, Aleš Krška, Jan Švercl a z generace nejmladší, Jiří Krška + mnoho dalších osobností československého a českého juda.

Momentálně oddíl čítá přibližně 50 členů, z toho většina je mláďat nebo mladších žáků. A doufejme, že jich ještě přibude a budou tak dobří, né-li lepší než jejich stálí a bývalí spolucvičenci.